Otázky a odpovede


1. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, mávam nočné bolesti v krížovej oblasti chrbta. Cez deň ma kríže takmer nebolia ale v noci hlavne v polohe na boku su priam neznesiteľné. Ráno o 4 tej už musím vstať a rozchodiť to. Viete mi poradiť co s tým? Mam aj skoliózu a miernu osteopeniu. Lieky neberiem používam len naturálne maste a oleje. Ďakujem za každú dobrú rada .Lucia vek 46.rokov

Dobrý deň. Bolesti v krížovej oblasti väčšinou spôsobujú obličky a keďže okolo 4 hodiny ráno máte bolesti najväčšie, priklonil by som sa k obličkám. Podľa orgánových hodín je v túto hodinu najslabší močový mechúr, ktorý súvisí s obličkami. Pomohol by Vám obličkový čaj, ktorý treba piť najlepšie medzi 15-19stou hodinou. Ak veľa solíte, tak radšej menej, cvičiť hlavne naťahovacie cviky, ktoré posilujú chrbát a kríže /joga je v tomto výborná/. Veľmi dobre Vám urobí aj masáž chrbáta aspoň dva krát za mesiac, alebo masáž krížovej oblasti. Priveľa myšlienok tiež škodí, pretože si tým oslabujete slezinu, ktorá má potom negatívny vplyv práve na obličky.

2. Už sa chystám takmer pol roka na masáž krčnej chrbtice čoskoro vás časovo oslovím - ľavá strana hore až krk a hlava tzv. "praskanie" v krku... Ľuboš

Dobrý deň. Praskanie v krku a stuhnutá šija najčastejšie súvisí s napätím, stresom, neustálym premýšľaním a možnou disharmóniou v pečeni. Takisto to môže úzko súvisieť s prílišným lipnutím na niečom, nejakej situácii, postoji. Toto je častý jav. Som si istý, že po niekoľkých masážach a pravidelnom cvičení Vám tento stav odozneje. Ako prevencia voči tomuto stavu je dobré každý deň masírovať palec na nohe. Najlepšie pravej, ale môžete na oboch nohách. Veľmi dobre tu pomáhajú aj dýchacie cvičenia, hlboký nádych nosom a cca 3x tak dlhší výdych ústami. Kľudne takto dýchajte aj 5.minút. Budete prekvapení, čo to s vami urobí.

3. Dobrý deň, som Vaša odberateľka ľubovníkového oleja a som s ním veľmi spokojná. Mám zrelé koleno na operáciu umelého klbu, ale chcem sa mu vyhnúť pokiaľ sa to dá. Pri bolestiach mi pomáha Váš olej, ale chcela by som sa opýtať na nejaký výživový doplnok na podporu chrupavky kolena a jeho posilnenie. V lekárňach je ich plno, ale chcela by som vedieť Váš názor čo by ste mi doporučili. Ďakujem a prajem pekný deň. Mária

Dobrý deň. Pokiaľ viem z výživových doplnkov dobre pôsobí kolagén a extrakt zo žraločej chrupavky.

4. Prečo sa pri reflexnej terapii - problém žlčník - doporučuje aktivovať nielen bod žlčníka, ale aj body triesiel? S pozdravom Soňa

Dobrý deň. Neviem, ktoré body triesiel máte na mysli. Pri reflexnej terapii sa postupuje podľa nadväznosti orgánov v čínskom pentagrame. Jestvujú tam vzťahy a väzby s ktorými sa dá pracovať. Žlčník sa podieľa na trávení a má súvis s pečeňou, takže tam je treba riešiť hlavne toto. Často je v takomto prípade poškodený dvanástorník, ktorý sa dá dobre ozdraviť reflexnou masážou, alebo úpravou stravy a vynechaním kávy s mliekom.

5. Mám chronickú lymfatickú leukémiu vek 65 r. Viete mi poradiť v oblasti masáží, stravovania, duchovna? Sama si vyhľadávam informáciu, no možno mi poradíte niečo o čom dosiaľ neviem.
Ďakujem.

Dobrý deň. V tomto prípade je treba zamerať sa primárne na posilnenie sleziny. Konzumovať potraviny, ktoré podporujú tvorbu krvi, napríklad červená repa. Alebo na jar žihľavový čaj, či šalát so žihľavy. Vyhýbať sa bielemu cukru, kravskému mlieku, jogurtom. V oblasti masáži by Vám pomohli lymfatické masáže a čo sa týka pohybu, napríklad jemné poskakovanie na mieste- akoby ste skákali na švihadle. Jednoduchý, no veľmi účinný pohyb na lymfu. Netreba skákať vysoko, stačí cca 2-3 cm nad zemou. Ruky môžete mať voľne pri tele. Pohyb vykonávajte cca 5.minút a budete sa cítiť oveľa lepšie. Jestvujú ešte rôzne aktivačné body na lymfatický systém, no tie v prípade záujmu ukazujem klientom pri lymfatických masážach.

6. Dobrý deň,pán Gašparík prosím o Váš názor pomáha cvičenie (aké cviky) a masáže pri hernii disku? Ďakujem za Vaše Články :))) p. Bunčová
 

Dobrý deň. Toto je zložitá otázka a neľahká odpoveď. Záleží na tom, kde máte herniu a v akom je stave. Taktiež či máte, alebo nemáte bolesti, či sa môžete pohybovať. Cítite pri pohybe, alebo cvičení bolesť? Zo skúseností viem, že hernie, ktoré nie sú vo vážnejšom stave /keď sa klient napríklad môže bezbolestne pohybovať/ sa dajú ošetrovať Breussovou masážou s ľubovníkovým olejom. Podľa mňa by aj pri ľahkej hernii človek mal cvičiť, no len cviky veľmi jemné, podporujúce uvoľnenie chrbáta. Platnička sa nedá zasunúť naspäť, tu pomáha najprv jemná masáž s ľubovníkovým olejom, potom jemné cviky, ktoré stabilizujú úpony okolo stavcov. Práve jemný pohyb vyživí aj platničky, ktoré nebudú tak jednostranne zaťažované. V tomto prípade je však na mieste poradiť sa s lekárom, ale dať aj na vlastný úsudok.

7. Prosím o Váš názor, bola som v decembri operovaná, pri operácii som "dostala" infekciu. Liečili ma 2x augmentinom, ale stále mám pocit, ako keby som mala chrípku alebo niečo iné, začali ma asi pred 2-3 týždňami veľmi bolieť ruky v ramenách ako keby mi trhali svaly. Myslíte, že je vhodná masaž???? Ďakujem 

Dobrý deň. Neviem na čo ste bola operovaná a ani dôvod operácie. Z môjho pohľadu by som skôr volil ľahké cvičenie /pokiaľ môžete/, no tento stav si potrebujete prediskutovať s vaším lekárom.

8. Dobrý deň! Chcem sa Vás spýtať Breussovu masáž a Dornovu metódu, aké máte skúsenosti s týmito masážami, resp. ako ľudia na tieto masáže reagujú (spokojnosť,účinky atď.) Ďakujem Vám za odpoveď. S pozdravom Daniel, Púchov.

Dobrý deň. Dornovu metódu nevykonávam, takže z vlastnej skúsenosti vám nepoviem. Čo však viem, že je veľmi dobrá na ošetrenie kĺbov a stavcov šetrnou metódou. Neprebieha tu žiadne šklbanie, trhanie, ani praskanie kostí ako na chiropraxii. Breussova masáž je výborná na akékoľvek problémy s platničkami, alebo aj ako prevencia ich dobrého stavu. Vyživuje ich, podporuje tok energie v chrbtici, aktivuje dráhu močového mechúra, /nachádza sa popri chrbtových stavcoch/ aktivuje taktiež rôzne dôležité body, ktoré na tejto dráhe ležia, pomáha výrazne upokojovať psychiku. Klienti pri nej často zaspávajú. Jej výhodou je, že sa dá použiť aj u starších ľudí, ktorí ju dobre znášajú. Používam pri nej kvalitný ľubovníkový olej, takže klienti sú spokojní.

9. Viete napraviť kostrč, alebo poznáte niekoho, kto je v tom dobrý? Ďakujem.
 

Dobrý deň. Nepoznám nikoho kto napravuje kostrč, no podľa manželov patakyových /majstrov reflexnej terapie v Čechách/ sa kostrč sama napraví, keď sa napravia lopatky. Zatiaľ to však nemám overené v praxi.

10. Čo môže najviac pomôcť sa vrátiť vysunutým medzistavcovým platničkám?Je dobré nosiť korzety? Nemá to potom vplyv na zlenivenie svalstva? Ďakujem p. Butorová

Dobrý deň. Platnička nemôže byť vyskočená. V tomto prípade praskne obal platničky a rôsolovité jadro vyteká von. Môže tlačiť na nervy a to spôsobuje bolesť. Platnička sa nedá vrátiť do pôvodnej polohy, tento stav sa však môže vyliečiť. Tu pomáha hlavne prevencia akou je pravidelný pohyb /joga, pilates, tai chi/ , zdravá strava, kvalitný pitný režim. Ak už platnička praskla, dá sa to liečiť podľa stavu v akom je. Na ľahšie prípady, keď sa človek môže bezbolestne pohybovať pomáha Breussova masáž a ľubovníkový olej spolu s ľahkými a jemnými cvičeniami. Na ťažšie prípady treba vyhľadať pomoc lekára, ktorí to väčšinou riešia chirurgicky. S korzetom som sa v tomto prípade ešte nestretol, no neodporúčal by som ho. Ako píšete aj Vy, podporuje zlenivenie chrbáta. On síce stabilizuje chrbát a stavce do statickej polohy, no na to aby bola chrbtica, stavce a aj platničky v kondícii je potrebný pravidelný účelový pohyb. Korzet v tomto prípade pôsobí ako okuliare na oči. Okuliare stabilizujú zrak, no zakonzervujú ho a učia oči držať sa v jednej šablóne. Tým im znemožnujú prirodzene zaostrovať, hýbať sa a "namáhať" zrak. Práve týmto sa oči cvičia. Pretože toto všetko robia za oči okuliare, oči tým lenivejú a zrak sa často stále horší. Práve očnými cvičeniami sa zrak zlepšuje, pretože sa nezakonzervuje tak ako to je v okuliaroch. Rovnako je to aj s kozretom a chrbtátom. Tu najlepšie pomáha pohyb. Účelový pohyb. Píšem účelový, takže nestačí pohyb v práci, pohyb v kuchyni, na dvore a podobne. Treba jednoducho cvičiť cviky vhodné na chrbát, tak, aby sa ohýbal dopredu i dozadu v rovnováhe. Týmto sa svaly na chrbáte spevnia, spevnia sa i úpony okolo stavcov a hlavne sa vyrovná nerovnovážne zaťaženie na platničky.

11. Ako zlepšiť činnosť sleziny? S pozdravom Soňa Bazelová
 

Dobrý deň. Táto odpoveď by bola na niekoľko strán, keďže slezina je moja obľúbená téma. Napíšem len stručne. Raňajkovať teplé obilné kaše, piť vlažné nápoje a teplú vodu-/zohriatu na teplotu tela/, cvičiť, vyhýbať sa veľkému množstvu sladkého a menej premýšľať. Tým myslím neulpievať na myšlienkach, netočiť v hlave stále tie a tie isté myšlienky- neustále sa tým zaoberať. Jednoducho to vypustiť. Toto slezinu veľmi oslabuje. Viac byť v kľude, rozjímať so sebou. Nebrať si veci osobne, ale priveľmi vážne. Ako celkovo posilniť slezinu a zlepšiť si tak trávenie- na túto tému pripravím ebook, kde sa dozviete všetko potrebné.

12. Je podľa vás oregánový olej najsilnejším prírodným antibiotikom? Ingrid
 

Dobrý deň. Zatiaľ ho nemám vyskúšaný. V tomto prípade je dobré spoliehať sa na svoju intuíciu a všímať si čo naše telo potrebuje. Spýtajte sa samej seba, či tento olej naozaj potrebujete - či ho Vaše telo potrebuje? Ak nám napríklad oreganový olej nechutí, tak asi pre nás veľmi nie je. Prírodných antibiotík je taktiež mnoho. Či je to medvedí, kuchynský cesnak, vyššie dávky vitamínu C, rôzne semená, zelenina, ovocie, zelený jačmeň, chlorella. Je to rôzne. Pre jedného je lepšie jedno a pre ďalšieho niečo iné.